Ağız ve Diş Sağlığı İçin Sağlıklı Beslenme

Diş gelişimi anne karnında başlıyor ve ergenlik çağına kadar sürüyor. Bu dönemden sonra diş gelişimi olmuyor. Bu nedenle var olan dişlerin korunması önem taşıyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme diş sağlığı açısından da çok önemlidir. Sağlıklı dişlere sahip olmak için beslenmede nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Anne karnından başlayarak yeterli D vitamini alımının diş yapısını güçlendirdiğini biliyoruz. D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Bu nedenle her gün yarım saat açık havada olmaya gayret edilmelidir.

Gazlı içecekler, dişleri aşındırır. Bu yüzden gazoz, meyve suları, soda gibi içeceklerden uzak durmaya çalışılmalıdır. Çay-kahve gibi renkli içecekler diş yapısının sararmasına sebep olur, bu da estetik olarak hoş olmayan bir görüntü yaratır. Çay–kahve tüketimine dikkat edilmelidir.

Elma, havuç, ayva gibi sert besinlerin ısırılarak yenmesi diş etlerini güçlendirdiği gibi dişlerin mekanik temizlenmesini de sağlar. Bu tarz meyveleri ısırarak yemeye özen gösterin.

Yemeklerden sonra veya bir şey atıştırdıktan sonra su içmeye çalışın.

Şeker

Şeker dişlerin düşmanıdır. Diş minesine zarar veren ve çürüklere neden olan asitler için mükemmel bir ortam sağlar. Bu nedenle, jöle ya da yumuşak şekerleme gibi tatlı ve yapışkan yiyecekler kesinlikle yasaktır! Eğer bunları yemeyi gerçekten istiyorsanız, sadece haftada bir defa ve normal bir öğünün ardından yiyin; bu şekilde yedikten sonra dişlerinizi fırçalama şansınız olur. Diş macunu ve diş fırçanızın bulunmadığı bir ortamdaysanız, ağzınızı çalkalayın. Bu şekilde tükürük üretimi uyarılır ve zararlı düşük pH’ın önlenmesi sağlanır.

Kalsiyum

Kağıthane diş hekimiSağlıklı dişlere sahip olmak için, yoğurt, kefir, kaymak ve peynir, konserve balık ve füme balık öneriyor. Ayrıca, baklagiller, kuru incir, haşhaş, susam ve yağlı balıklar yemek de iyidir. Çünkü bunların hepsi kalsiyum içerir. Dişler kemiktir ve diş yapıcı temel madde kalsiyumdur. Güçlü diş minesi oluşumundan sorumludur.

Share:
EnglishTurkeySaudi ArabiaRussia