Güler Yüzlü Diş Hekimliği

Dil Temizliği

Gündelik hayatımızda dil temizliği de diş yüzeylerinin temizlenmesi kadar ağız sağlığının korunması ve ağız kokusunun ortadan kaldırılması açısından önemlidir.

Dil temizleyiciler

Dil temizleyiciler; ağız, burun, geniz, üst ve alt solunum yollarını buluşmadan korumak için dilde biriken mikrobiyal film tabakasını mekanik olarak temizlemek amacıyla üretilmiş olan araçlardır. Dil temizleyicilerinin geçmişi, tarihsel olarak eskiye dayanmakla birlikte bu araçlara kişisel ağız bakımından yeterince önem verilmemektedir. Dil yüzeyinin papillaadını alan adeta halının tüyleri gibi parmaksı çıkıntılar kaplar.

Dil dorsumunun mekanik temizliğinin ardından tat duyusunda artış olduğu bildirilmiştir. Dil ağızdaki diğer yumuşak dokular ve mukoza yüzeyleri gibi önemli bir bakteri yerleşim alanıdır. Dilin özellikle dorsumuna yerleşen bakteri toplulukları, kötü ağız kokusu ile yakından ilişkilendirilmelerinin yanı sıra ciddi bir mikroorganizma rezervuarı oluştururlar. Dil yüzeyindeki bakteri kolonilerinin diş temizliği sonrasında hem diş eti seviyesinin üstünde hem de altında kalan diş yüzeylerine kısa sürede yeniden yerleşebildikleri gösterilmiştir.

Dil temizliği nasıl yapılır?

Mikrobiyal plak yağlı ve yapışık yapısı ile papillaların arasında yerleşmiştir. Bundan dolayı ovalanarak önce yerinden oynatılmalı, ardından sıyrılarak ağız ortamından uzaklaştırılmalıdır. Bu durum halı yıkamaya benzetilebilir,Önce fırçalama, sonra çek çek yapıp sıyırma gibi.

Günde iki kez yapılan diş fırçalamaya eşlik eden dil temizliği tavsiye edilir. Dil temizlemede hedef, dilin dışarıya çıkarılarak arkadan öne dil sırtının da dilin ucu gibi pembe olmasını sağlayacak şekilde iki üç kere sıyrılarak plak çıkmayacak kadar temizlenmeye çalışmasıdır. Birçoğu plastik malzemelerden üretilmiş olan dil temizleyiciler akan suyun altında rahatça temizlendikleri için kullanım ömürleri oldukça uzun olup ekonomik ve pratik birer çözüm aracıdırlar. Dil temizleyici ile dil temizliği kişisel bakımından kazanılması gereken bir alışkanlıktır.

Doktor Hakkında

1988 yılı Edirne doğumludur. İlk öğrenimini Babaeski Cumhuriyet İlköğretim okulunda, lise öğrenimini Edirne Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamlamıştır. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine girmiştir. 2010-2011 yıllarında eğitimini Finlandiya Oulu Üniversitesinde sürdürmüş olup, doktora sınavında başarılı olarak 2011 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilimdalında doktora eğitimine başlamıştır. Doktora eğitimi süresince yayınlanmış uluslararası-ulusal makale ve posterleri bulunmaktadır, çalışmalarına aynı fakültede devam etmektedir.

Mesleki ilgi alanları; Estetik Diş Hekimliği, Tam Seramik Uygulamaları, İmplantüstü Protetik Tedaviler ve Temporamandibular Rahatsızlıklardır.

Dt. Gizem Nur ÖZTÜRK
PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ

Doktor Hakkında

1987 yılı Eskişehir doğumlu. 2001-2005 Adnan Menderes Anadolu Lisesi 2005-2010 İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi- Lisans eğitimi 2010-2013 Genel Diş Hekimliği 2013-2016 Bülent Ecevit Üniversitesi Periodontoloji Bölümü – Uzmanlık Eğitimi Mesleki İlgi alanları Mukogingival cerrahi İmplant uygulamaları

Dr. Elif Nihan ATALAY
PERİODONTOLOJİ UZMANI ( DİŞ ETİ HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ)

Doktor Hakkında

1988 Çorlu doğumludur. İstanbul üniversitesi 2011 diş hekimliği fakültesi mezunudur. 2013 yılında doktoraya başlamıştır. Çalışmalarına aynı fakültede devam etmektedir.

İlgi alanları; Estetik diş hekimliği,Temporamandibular eklem rahatsızlıklardır, İmplantüstü protetik tedaviler.

Dt. Ayfer ATAMER
PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ

Doktor Hakkında

1993 yılı Ankara doğumludur. Lise öğrenimini Ankara Hasan Ali Yücal Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamlanmıştır. 2011 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine girmiştir. Ayrıca Temel İmplantoloji Konulu Kurs ve Workshop, 4.Genç Edad Kış Sempozyumu, TDB 24.Uluslararası Diş Hekimliği Kongresi sertifikaları mevcuttur. İlgi alanları diş dolgusu, kök kanal tedavisi, diş temizliği ve parlatma, estetik restorasyon, pediatrik diş hekimliği.

Dt. Gizem HARMANKAYA
DİŞ HEKİMİ