Enfeksiyon Kontrol Yönetimi

Enfeksiyon Kontrol Yönetimi

İmplant & Akademi sterilizasyon, dezenfeksiyon ve enfeksiyon yönetimi konularında bilimsel yenilikleri takip ederek çalışmaktadır.

Polikliniğimizde sterilizasyon ünitesi bulunmakta; ünitenin kirli bölümüne getirilen kullanılmış malzeme ve aletler sırasıyla şu işlemlere tabi tutulmaktadır;

1. Dezenfekte (tüm mikroorganizmalardan arındırma) edilmek üzere aletler küvette bekletilmektedir.

2.Sonrasında aletler elde temizlenir ve lekelerinden arındırılır.

3. Temizlenen aletler  özel paketleme poşetlerinde paketlenirler ve OTOKLAV’da; basınçlı su buharı ile steril edilirler.

Tüm bu işlemler; bir hastada tek kullanımlık olmak üzere açılan her malzeme için yapılmaktadır ve sonuçta kati sterilizasyon sağlanmış olur.

Otoklav Kullanımı

Otoklavlar hacimleri 18-76 litre arasında değişen, içine konulan tıbbi malzemeleri sterilize etmek için basınçlı buhar uygulayan aygıtlardır. Dişhekimliğinde kuru hava sterilizatörü kullanan kliniklerde sterilizasyonda başarısızlık oranı %60 olarak tespit edilmiştir. Otoklav kullanılan kliniklerde sterilizasyon açısından bir başarısızlıkla karşılaşılmamıştır. Tek başına ısı veya tek başına basınç, sterilizasyon için yeterli olamaz. Dikkat edilmesi gereken kural; ısı ve basıncın aynı anda belli bir süre uygulanmasıdır. Ancak bu şekilde bakterilerin spor formlarını yoketmek mümkündür.

Enfeksiyon Kontrolü İçin Bazı Önlemler:

Hasta Önlüğü:

Hasta önlüğü, Tedavi esnasında elbiselerinize kan ve tükürük aracılığıyla bakterilerin geçişini engeller. Her hasta için tek kullanımlıktır.

Muayene eldiveni, maske, koruyucu gözlük kullanımı:

Kan, tükürük, solunum, ve temasla hekim-hasta arasında geçebilecek mikroplardan hem hastayı hem de hekim ve yardımcı personeli korur.

Ayakkabılar için Galoş kullanımı:

Sokaklara çöp atma ve tükürülme oranını düşündüğünüzde, sizin veya bir yakınınızın tedavi olacağı ortama mikrop taşımak istemeyeceğinizi tahmin ediyoruz. Bu sebeple galoş kullanıyorsunuz. Dişhekimi kliniklerindeki personel ise sadece muayenehane ortamında kullandıkları ayakkabıları kullanırlar.

Isıyla Sterilizasyon:

Tedavilerde kullandığımız birçok alet (her kullanımından hemen sonra) yüksek ısı yardımıyla sterilize edilmektedir. Steril olmayan cihazlar kesinlikle kullanılmamaktadır. Genellikle bu işlem iki cihaz kullanılarak yapılmaktadır. Yüksek ısı veren Sterilizatör (Kuru Hava Sterilizetörü) denilen cihaz iyi sterilizasyon sağlamasına rağmen, uzun süre yüksek ısıyla çalışması bazı aletlerin yapı ve özelliklerini bozar. Yani Sterlizatör’e her alet konulamaz. Bu tür aletleri sterilize edebilmek için, Otoklav (Basınçlı Hava Sterilizetörü) adı verilen ikinci bir aygıt daha kullanılmaktadır. Otoklav ile daha hızlı, daha fazla ve daha güvenilir sterilizasyon sağlandığı tüm dünya tarafından bilinen bir gerçektir.

Tek Kullanımlık (Disposible) Aletler:

Kliniklerde diş hekimliğine özel, tek kullanımlık enjektörler kullanılmalıdır. Bu enjektörlerde kullanılan iğneler, hastaların ağızlarını çalkaladıkları plastik bardaklar, anestetik solüsyonlar, tedavi sırasında ağızdaki kan ve tükürüğü emen alet uçları başta olmak üzere irili ufaklı bir çok malzeme tek bir hastada kullanılır ve sonra de atılır.

Dezenfektan spreyler ve çözeltiler (solüsyonlar):

Hasta koltukları her hastadan sonra dezenfektan spreylerle temizlenmekte, baş konulan kısımdaki koruyucu örtü değiştirilmektedir. Ayrıca hastalarda kullanılan aletler sıcak hava sterilizatöründen, laboratuardan gelen her tür protez hasta ağzına temas ettirilmeden, hastalardan alınan ölçü ve bu ölçülerden elde edilen alçı modeller (Teknik elemanları korumak amacıyla) laboratuara gönderilmeden önce muhakkak dezenfektan solüsyonlarda bekletilmektedir.

Kullanılan Malzemenin Atılması:

Kullanılan iğne uçları kırılıp bir şişe içerisinde toplanarak, cam ve plastik malzeme ayrı ayrı poşetlenerek, amalgam dolgu artıkları (içeriğindeki cıva buharının ortama yayılmasını engellemek amacıyla) su içerisinde ağzı kapalı şişelerde toplanarak imha edilmektedir.

STERİLİZASYON İŞLEM AŞAMALARI

  1. Temizleme-denetleme.
  2. Paketleme-yükleme.
  3. Sterilizasyon işlemi.
  4. Boşaltma-kayıt.
  5. Depolama-dağıtım.
EnglishTurkeySaudi ArabiaRussia