Güler Yüzlü Diş Hekimliği

Toplumsal ilişkilerde ilk görünüş çok önemlidir. Ahenkli yumuşak bir gülümseme her zaman pozitif bir başlangıçtır. Günümüzde Estetik Diş Hekimliği branşı, hastanın kişisel istekleri doğrultusunda sağlıklı ve estetik gülüşü planlar ve uygulamaya çalışır.

Dişler yüz estetiğinin temel elemanlarından biridir dolayısıyla dişlerdeki herhangi bir kozmetik sorun kişinin gülüşünü, yüz estetiğini böylelikle kendine olan güvenini olumsuz etkiler. Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi (altın oran), dudaklar ile diş etleri estetik planlamada göz önüne alınması gereken faktörlerdendir.

estetik-2

Gülüş Tasarımı

Genelde gülüş tasarımı “gülüşünüzde hoşunuza gitmeyen bir şey var mı?” sorusu ile başlar. Doktorunuzun ağız sağlığınızla ilgili problemler konusundaki tespitleri ile sizin tercihlerinizin bileşimi tedavi planını oluşturur.

Gülüş tasarımında; tanışma ve konuşma seansında hasta rahat ve sakin bir ortamda problemleri ve beklentileri hakkında bilgiler verir. Hastanın beklentileri önemlidir çünkü gerçeküstü beklentiler hastayı hayal kırıklığına uğratır. Hasta özellikle konuşturularak diş-çene-yüz ilişkileri değerlendirilir. Bu randevuda ağız içi, dışı ve yüz fotoğrafları alınır. Rahat konumdayken dudak kapanış ve gülümseme fotoğrafları çekilir. Alt-üst çene modelleri elde edilir. Dişlerinin renk kaydı ve detaylı diş&çene röntgenleri alınır.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Pembe Estetik

Estetik bir gülüş için dişler kadar dişetlerinin de sağlığı, rengi, seviyesi ve simetrisi çok önemlidir. Dişeti estetiği, dişleri çevreleyen dokuların sağlığı konusunda uzmanlaşmış doktorlar tarafından yapılır.

Dişeti seviyelerindeki düzensizlik, dişlerin formu, dizilişi ve rengi ideal olsa bile estetik bir görüntü oluşmasını engeller. Bu nedenle, protetik işlem öncesi dişetlerinin dudakla ve dişlerle olan ilişkisi düzeltilip, dişetlerinin iyileşmesi ve son halini alması için gerekli süre beklendikten sonra restorasyona başlanır.

Gummy Smile gülümseme sırasında diş etlerinin fazla görünmesi durumudur estetik problemler teşkil edebilir. Yapılan muayene sonucunda dişleri çevreleyen yumuşak (dişeti) ve sert (kemik) dokular değerlendirilir, uygun koşullarda, küçük bir müdahele ile dişeti boyu kısaltılır ve diş boyları uzatılarak restorasyona gerek kalmadan estetik sonuçlar elde edilir.

Laminate Veneerler

Laminate Veneer çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenliği özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek memnun edici sonuçlar vermektedir.

Porselen ya da kompozit materyalden yapılırlar. Kompozit veneerlerin uygulanması daha pratik ve ekonomiktir, dişe uygulandığında dişten madde kaybı hiç olmaz ya da çok az olur. Porselen laminate veneerlere oranla daha ince tabakalar halinde uygulanabilirler. Porselen veneerlerin kompozit veneerlere göre üstün ise özelliği çay, kahve veya sigara lekelerine karşı daha dirençli olmasıdır.  Diş hekiminiz sizin koşullarınıza en uygun kararı verecektir. Veneerlerin uygulanabilmesi için dişlerin yapısal olarak sağlıklı olması gerekir.

Porselen laminate veneerler dişlerin sadece ön yüzeyinden minimal madde kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır. Çok ince (0,3 – 0,5 mm) kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk, boy ve formlarda özel hazırlanırlar ve yapıştırıldıktan sonra mekanik streslere karşı oldukça dirençli hale gelirler.

Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten çok az mine dokusu kaldırılır. Bu sebeple yapılabilecek en konservatif tedavi şekillerinden biridir.

zirkonyum

Zirkonyalar

Çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemine kuron adı verilmektedir.

Klasik kuron restorasyonlarda dayanıklılık için, porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktaydı. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu ve en önemlisi estetik yönden mahsurları bilindiğinden, genel anlamda metale alternatif arayışlara gidildi. Daha önce tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonya‘nın dişhekimliğinde porselen metalinin yerine uygulanması ile yeni bir devir açıldı. Tıbbın diğer dallarında başarı ile kullanılan zirkonya maddesi 2000’li yıllardan itibaren dişhekimliğine başarıyla hizmet etmektedir. Tıpkı bir elmas gibi hem güçlü ve estetik olan zirkonya Santimetrekareye 9.5 ton basıncı karşılayabilir. Zirkonya; yüksek sıcaklıklara ve darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir.

Metal destekli porselenler alt yapıdaki metal sebebiyle ışığı geçirmez mat bir görüntü sunar. Zirkonya ise doğal dişin ışık geçirgenliğine sahiptir,böylece daha doğal görünümler sunar.

Zirkonyanın;

  • Soğuk sıcak hassasiyetinin olmaması
  • Alerjiye neden olmaması (doku uyumluluğu klasik protezlere oranla çok daha iyidir)
  • Renginin mat veya donuk olmaması (opak değil)
  • Diş eti uyumunun kusursuz olması
  • Hijyenik olması (yüzeyinde mikroorganizma tutuculuğunun daha az olması) gibi avantajları vardır.

Empress:

Empress materyali doğal dişlerinize en yakın sonucu veren materyallerdir. Estetik kaygının en yüksek seviyede olduğu ön bölge uygulamalarında tercih edilir. Empressle cam destekli güçlendirilmiş porselenlerdir. Bu çekirdek yapının ışık geçirgenliği mükemmel seviyede olduğundan son derece estetik sonuçlar elde edilir. Doğal dişlerinizle hiçbir farkı olmayan empress kaplamalar laboratuvar ortamında; bilgisayar destekli, hassas cihazlar kullanılarak, özel tekniklerle üretilir.